Jan Głuszenia

MARIA RODZIEWICZÓWNA STRAŻNICZKA KRESOWYCH STANIC

Bogato ilustrowana biografia Marii Rodziewiczówny – nauczycielki, patriotki i Wielkiej Polki!


Maria Rodziewiczówna to jedna z najwybitniejszych polskich pisarek. Napisała aż 44 powieści, które są niezwykłą skarbnicą wiedzy o przedwojennej Polsce, a szczególnie o wsi Poleskiej. Niezwykle zaradna, pracowita kobieta. Jako 17-latka, po śmierci ojca przejęła bardzo zadłużone 1500 hektarowe gospodarstwo i wyprowadziła je z długów. Budowała kościoły i pomniki, zakładała polskie szkoły, prowadziła organizację wspomagającą ziemian na Polesiu. Była nie tylko pisarką, ale także ogrodniczką, pszczelarką, zarządczynią, wyrabiała sama meble. Przez całe życie głęboko wierząca i oddana pracy społecznej. Niezwykła patriotka, określana „strażniczką kresowych stanic”. Powieść opisuje jej życie. Zawiera też unikatowe, archiwalne zdjęcia dokumentujące życie na Polesiu autorstwa Józefa Szymańczyka.

więcej...

Zbigniew T. Nowak

ZIOŁA NA KŁOPOTY Z WĄTROBĄ I NIESTRAWNOŚCIĄ

Ziołowe kuracje na schorzenia wątroby, trzustki i przewodu pokarmowego

Zioła to sprawdzony sposób na problemy z niestrawnością, wątrobą i trzustką. W większości przypadków ich skuteczność jest nawet większa niż leków syntetycznych. Z książki dowiemy się, jak za pomocą popularnych roślin leczniczych wspomóc leczenie m.in.: uczucia pełności w żołądku, zgagi, wzdęć, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, bolesnych skurczów jelit i dróg żółciowych, biegunki, zatrucia pokarmowego, niedomagania trzustki czy objawów towarzyszących kamicy żółciowej.
więcej...

 

Joanna Gajewska, Weronika Zaguła
 
MONTE CASSINO. GÓRA POŚWIĘCENIA

Autorki chcą opowiedzieć młodym Czytelnikom o polskich żołnierzach walczących na Monte Cassino. O chłopakach od generała Andersa – odważniejszych od bajkowych postaci, weselszych od bohaterów komedii i... nieśmiertelnych, choć mieli tylko jedno życie! To właśnie oni na obcej, włoskiej ziemi toczyli wojnę o wolność Polski, o lepsze życie swoich bliskich, i... zwyciężyli! Oprócz sporej dawki historii i patriotyzmu w książce nie zabraknie humoru, nie tylko za sprawą sympatycznego niedźwiedzia Wojtka, ale także dzięki licznym przygodom grupy dzieci, które w niezwykły sposób stały się uczestnikami tamtych wydarzeń.
Joanna Gajewska i Weronika Zaguła należą do Signum Temporis. Stowarzyszenia do Rzeczy – organizacji pozarządowej, która działa na polu popularyzacji polskiego dorobku historycznego i budowania więzi międzypokoleniowej. Szczególnym celem stowarzyszenia jest edukacja najmłodszych w duchu postaw obywatelskich i miłości do Ojczyzny. W 2013 roku napisały pierwszą książkę o Żołnierzach Wyklętych dla dzieci pt. „Rycerze Lasu”.
więcej...