Jan Głuszenia

MARIA RODZIEWICZÓWNA STRAŻNICZKA KRESOWYCH STANIC

Bogato ilustrowana biografia Marii Rodziewiczówny – nauczycielki, patriotki i Wielkiej Polki!


Maria Rodziewiczówna to jedna z najwybitniejszych polskich pisarek. Napisała aż 44 powieści, które są niezwykłą skarbnicą wiedzy o przedwojennej Polsce, a szczególnie o wsi Poleskiej. Niezwykle zaradna, pracowita kobieta. Jako 17-latka, po śmierci ojca przejęła bardzo zadłużone 1500 hektarowe gospodarstwo i wyprowadziła je z długów. Budowała kościoły i pomniki, zakładała polskie szkoły, prowadziła organizację wspomagającą ziemian na Polesiu. Była nie tylko pisarką, ale także ogrodniczką, pszczelarką, zarządczynią, wyrabiała sama meble. Przez całe życie głęboko wierząca i oddana pracy społecznej. Niezwykła patriotka, określana „strażniczką kresowych stanic”. Powieść opisuje jej życie. Zawiera też unikatowe, archiwalne zdjęcia dokumentujące życie na Polesiu autorstwa Józefa Szymańczyka.

więcej...

 

Helena Nowak

CZAS ZATARŁ ŚLAD

 

Już we wrześniu 1939 roku niemieckie działania zbrojne, a także aresztowania i wywózki do Niemiec powodowały, że coraz więcej osób uciekało do lasu. Lasy kieleckie ukryły w swoim sercu cząstkę Wolnej Polski; przygarnęły chłopców gotowych do walki z hitlerowskim najeźdźcą… Mój tata – Michał Huber ps. „Rumianek” był dowódcą oddziału, więc cała nasza rodzina pomagała partyzantom, organizując wyżywienie, w razie potrzeby przyjmując na nocleg.

 
Ks. dr Marek Dziewiecki
 
GRZECH - NAWRÓCENIE - ŚWIĘTOŚĆ

Publikacja przypomina, że grzech pojawia się wtedy, gdy człowiek szuka szczęścia tam, gdzie nie można go znaleźć. To także drogowskaz dla tych, którzy chcą się nawracać, by kochać jak Jezus i by stawać się świętymi.
Książka ukazuje istotę grzechu. Wnikliwie analizuje zło grzechów głównych. Opisuje konsekwencje postępowania wbrew Bożym przykazaniom. Wskazuje  kryteria rachunku sumienia. Pomaga pojednać się z Bogiem, z samym sobą i z bliźnimi. Uczy dojrzałej miłości, która jest podstawą świętości i warunkiem trwałej radości. format: 12x18 cm
oprawa miękka
s. 222